אגירת בקבוקים

אגירת בקבוקים

מאז יצא החוק להחזר פיקדון עבור בקבוקים הצטרפו לאגרני הבקבוקים גם אנשים שזקוקים לכסף כדי לקנות לעצמם מזון. במעבר על ידי פחי אשפה בבתים משותפים אפשר לראות אנשים שאוספים בקבוקים כדי להחזירם בתחנות האיסוף ולגרוף כמה שקלים.

רוב אגרני הבקבוקים גרים לבד. בני המשפחה עזבו את המקום מאחר ולא יכלו לסבול את התנאים והוא נשאר בדירה עם כל מלאי הבקבוקים. אין לו קשר עם העולם החיצון ופרט ליציאה למזבלות ולפחי האשפה כדי לאסוף את הבקבוקים הוא אינו יוצא את הדירה. הדירה לעולם לא עוברת ניקיון יסודי והחלונות סגורים תקופות ארוכות. עובדה זו מביאה לכך שאין בא ואין יוצא ואף אחד אינו יודע בדיוק מה נעשה בתוך הדירה.

לאסוף בקבוקים זה מצוין – אבל מה קורה אם לא נותנים אותם למחזור

אגירת בקבוקים על ידי אגרנים כפייתיים אינה כוללת את החזרתם לתחנות האיסוף. הם אוגרים כדי לאגור. כמויות הבקבוקים שנמצאות בדירות האגרנים היו יכולים להכניס להם כסף רב אילו החזירו אותם וגבו את הפיקדון.  התחרות על כל בקבוק גדולה ולא אחת מתקיימות מריבות ואלימות בין אוספי הבקבוקים. אם כל הבקבוקים לאורך השנים היו מוחזרים לתחנות האיסוף יכול היה האגרן לקבל כספים רבים תמורת הפיקדון עליהם.

אגרנות כפייתית

איזה סכנות אגירת בקבוקים מייצרת

אגירת בקבוקים בדירת מגורים עלולה להוות סכנה. חלק מהבקבוקים עשויים פלסטיק שיכול להתלקח ולגרום לשריפת ענק בתוך הדירה ולגלוש גם לדירות של השכנים בבניין. חלק נוסף עשוי זכוכית שיכולה להתנפץ ולפזר רסיסים לכל עבר. אדם שנקלע לדירה בה יש בקבוקים ופרצה בו שריפה יכול למצוא עצמו לכוד בתוכה ואף למות מחנק.

מה עושים עם המצב

 

  • במקרים רבים הרשות מודעת שבדירה יש אגרן בקבוקים אבל אינה יכולה לפעול בשום דרך בגלל שאין תלונות מבני משפחה או שכנים. יש לרשות סמכות להתערב בנעשה רק כשמתקבלת תלונה שבדירה קיים מטרד שמשבש את החיים למתגוררים בסמוך.
  • הסמכות שניתנה לרשות בחוק היא הוצאת צו מבית המשפט שיאפשר לנציגיה להיכנס לדירה אף ללא הסכמת בעליה, לבחון את הנעשה ובמידת הצורך לבצע פינוי הדירה וניקיונה. חלק מהבקבוקים שמפונים מהדירה מעבירה הרשות לאל"ה החברה הממשלתית לאיסוף בקבוקים והיתר מובל אחר כבוד למזבלה העירונית.